Vaše telo je za preživetje odvisno od vode. Vsaka celica, tkivo in organ v telesu potrebuje vodo za pravilno delovanje. Na primer, vaše telo uporablja vodo za vzdrževanje temperature, odstranjevanje odpadkov in mazanje vaših sklepov. Voda je potrebna za splošno dobro zdravje.
Voda bi morala biti skoraj vedno vaša glavna pijača. Izberite ga namesto sladkih pijač, kot sta gazirana pijača ali sok, ki ima lahko veliko enostavnih sladkorjev in kalorij.
Koliko vode naj popijem?
Količina vode, ki bi jo morali popiti, je odvisna od vaše stopnje aktivnosti, zdravstvenega stanja, višine in teže, spola in drugih dejavnikov. Tukaj je nekaj splošnih smernic:
- Priporočljivo je, da moški vsak dan popijejo 13 skodelic (približno 3 litre) vode.
- Ženskam priporočamo, da vsak dan popijejo 9 skodelic (nekaj več kot 2 litra) vode. Nosečnice naj dnevno popijejo 10 skodelic vode, doječe ženske pa 12 skodelic.
- Otroci in najstniki bi morali piti 6 do 8 skodelic vode na dan. Ponovno je vse odvisno od stopnje aktivnosti, starosti, teže itd.
- Uživanje svežega sadja in zelenjave, ki sta polna vode, pomaga tudi pri tem dnevnem vnosu vode.
Hidracija je zelo pomembna, saj prepreči, da pride do dehidracije.
Kaj je dehidracija in kako jo prepoznati?
Do dehidracije pride, ko porabite ali izgubite več tekočine, kot je zaužijete, in vaše telo nima dovolj vode in drugih tekočin za opravljanje svojih običajnih funkcij. Če izgubljene tekočine ne nadomestite, boste dehidrirani.
Vsakdo lahko postane dehidriran, vendar je stanje še posebej nevarno za majhne otroke in starejše odrasle.
Najpogostejši vzrok dehidracije pri majhnih otrocih je huda driska in bruhanje. Starejši odrasli imajo naravno manjšo količino vode v telesu in imajo lahko bolezni ali jemljejo zdravila, ki povečujejo tveganje za dehidracijo. To pomeni, da lahko celo manjše bolezni, kot so okužbe pljuč ali mehurja, pri starejših odraslih povzročijo dehidracijo.
Do dehidracije lahko pride tudi v kateri koli starostni skupini, če v vročem vremenu ne pijete dovolj vode – še posebej, če intenzivno telovadite.
Žeja ni vedno zanesljiv zgodnji pokazatelj potrebe telesa po vodi. Mnogi ljudje, še posebej starejši odrasli, ne čutijo žeje, dokler niso že dehidrirani. Zato je pomembno, da povečate vnos vode v vročem vremenu ali ko ste bolni.
Znaki in simptomi dehidracije se lahko razlikujejo tudi glede na starost
Dojenček ali majhen otrok:
- Suha usta in jezik
- Brez solz ob joku
- Brez mokrih plenic tri ure
- Vdrte oči, lica
- Vdrta mehka točka na vrhu lobanje
- Brezvoljnost ali razdražljivost
Odrasel:
- Ekstremna žeja
- Manj pogosto uriniranje
- Temno obarvan urin
- Utrujenost
- Omotičnost
- Zmedenost
Najboljša zaščita za dehidracijo je pravočasna preventiva in zadostna konzumacija tekočine.
[sibwp_form id=6]